«Дене тәрбиесі және спорт» білім беру бағдарламасы

1.  Іске асырылатын ББ атауы:

6В01420 Дене шынықтыру және спорт

7М01411 Дене шынықтыру және спорт (ғылыми-педагогикалық бағыт)

6В01411 Бастапқы әскери дайындық және дене шынықтыру

2. Білім деңгейлері, оқу нысандары мен мерзімдері::

Бакалавриат – ЖОБ негізінде 4 жыл, ТжКБ негізінде – 3 жыл, дуалдық оқыту формасы - ЖКБ және ТжКБ негізінде 2 жыл.

Магистратура – 2 жыл (ғылыми-педагогикалық) ЖКБ негізінде

3. Алынатын біліктілік, жұмыс бағыттары:

Бакалавриат – дене шынықтыру оқытушысы, таңдаған спорт түрінің жаттықтырушысы

Магистратура – 7М01411 «Дене шынықтыру және спорт» білім бағдарламасы бойынша педагогика ғылымдарының магистрі

4. Ынтымақтастық, әлеуметтік әріптестік

Ынтымақтастық пен әлеуметтік әріптестік қаланың және облыстың әртүрлі меншік нысанындағы білім беру мекемелерімен (мемлекеттік, жеке, қоғамдық және т.б.), балалар-жасөспірімдер және мамандандырылған балалар-жасөспірімдер олимпиадалық резерв мектептерімен, жоғары спорт шеберлігі мектебімен және басқа да дене шынықтыру-сауықтыру және спорт ұйымдарымен іске асырылады.

5. Тәжірибе базалары: білім беру бағдарламаларының білім алушылары кәсіптік практиканы Павлодар қаласы мен Павлодар облысының білім беру ұйымдарының (мектепке дейінгі білім беру мекемелері, орта мектептер, мектеп-гимназиялар, НЗМ және т.б.) ТжКБ ұйымдарының, сондай-ақ қосымша білім

"Дене шынықтыру және спорт", "Бастапқы әскери дайындық" білім беру бағдарламаларын меңгеру процесінде жалпы білім беру, әдістемелік, бейіндік циклдардың пәндері оқытылады. Барлық оқытылатын пәндер дене шынықтыру, алғашқы әскери және технологиялық дайындық бойынша мектеп бағдарламасының жаңартылған мазмұнымен байланысты және білікті, заманауи мұғалімді даярлауға, сондай-ақ спорттағы заманауи үрдістерге және таңдаған спорт түрі бойынша жаттықтырушы-оқытушыны даярлауға қызмет етеді.

Білім беру бағдарламаларының оқытушылары мен студенттері халықаралық және республикалық ғылыми конференцияларға үнемі қатысады. Сонымен қатар, Өнер және спорт жоғары мектебі жыл сайын ППУ базасында ғылыми конференциялар ұйымдастырады. 2019-2020 жылдары ПМПУ профессоры, ҚР Білім беру ісінің құрметті қызметкері, жеңіл атлетика бойынша ҚазКСР еңбек сіңірген жаттықтырушысы, Павлодар облысының Құрметті азаматы Виктор Тихонович Кольевтің 80 жылдығына арналған "білім, дене тәрбиесі және спорттағы педагогикалық кәсібилік" атты Халықаралық ғылыми-практикалық конференция өткізілді.

беру жүйесінің (БЖСМ, ОРСБЖМ, спорт клубтары, оңалту және инклюзивтік орталықтар және т.б.) әртүрлі білім беру ұйымдарының базасында өтеді. Сондай-ақ білім алушылар өздерінің жұмысқа орналасу перспективалары мен кәсіби мүдделері мен перспективаларына сәйкес жеке шарттар бойынша өндірістік педагогикалық практикадан өтеді. Магистранттар университеттің жоғары мектептері базасында педагогикалық практикадан өтеді.

6. Білім бағдарламасының жетекшісі – Семёнова Марина Васильевна, п.ғ.к.

7. ПОҚ туралы жалпы мәліметтер

Білім беру бағдарламасында 28 штаттық оқытушы жұмыс істейді, сондай – ақ білім беру процесіне үлкен жаттықтырушылық және педагогикалық тәжірибесі бар 5 сыртқы оқытушы-практиктер тартылды. Барлық оқытушылардың практикалық кәсіби қызметте мол тәжірибесі бар. Көптеген оқытушылардың жаттықтырушылық тәжірибесі мол. Кольев В.Т., Бронский Е. В., Морозов А.А. қазіргі уақыттада педагогикалық және жаттықтырушылық қызметті сәтті үйлестіруде. Пантова Н.А., Кольев Е.О., Хотодчук А.С., Рахимова М.Н. өз спорт түрлері бойынша белсенді төрешілер болып табылады.

Жыл сайын профессорлық-оқытушылар құрамы іске асырылатын білім беру бағдарламаларының пәндік мазмұны, оқыту және оқыту әдістемесі бағыттары бойынша біліктілікті арттыру бағдарламаларына және тағылымдамаларға қатысады.

8. Даму перспективалары

Білім беру бағдарламасын дамыту перспективалары білім беру жүйесі үшін педагог кадрларды, таңдалған спорт түрлері бойынша жаттықтырушыларды және дене шынықтыру-сауықтыру бағытындағы басқа да мамандарды даярлаудың жаңа және инновациялық білім беру бағдарламаларын әзірлеумен байланысты.

fks3

"Дене шынықтыру және спорт", "Бастапқы әскери дайындық" білім беру бағдарламалары бойынша оқытуды іске асыратын өнер және спорт жоғары мектебі Павлодар қаласының және Павлодар облысының білім беру ұйымдарымен де, спорт мектептерімен де, сондай-ақ жақын шетелдің Қазақстанның жоғары оқу орындарымен де ынтымақтасады. Мектептермен ынтымақтастық орта білім беруде болып жатқан өзгерістерді, спорт мектептерімен – спортшыларды даярлаудағы жаңа үрдістерді бақылауға мүмкіндік береді. Мектеп директорлары, оқу ісінің меңгерушілері мен мұғалімдері, жаттықтырушы-оқытушылар білім беру бағдарламаларының элективті пәндер каталогтарын талқылауға қатысады. Бұл Сізге қазіргі мектепте және спортта жұмыс істеу үшін қажет пәндерді каталогтарға енгізуге мүмкіндік береді.

Жоғары оқу орындарымен ынтымақтастық тәжірибе алмасу мақсатына қызмет етеді, оқытушылар мен білім алушылардың ғылыми дамуына мүмкіндік береді. Ынтымақтастық орнатылған ЖОО арасында ҚазСТА (Алматы қ.), СибГУФК (Омбы қ.), НГПУ (Новосибирск қ.), АлтГПУ (Барнаул қ.) және т. б. атауға болады.

fks2

"Дене шынықтыру және спорт", "Бастапқы әскери дайындық" білім беру бағдарламаларының перспективалары Павлодар қаласы мен Павлодар облысының білім беру ұйымдарымен және спорт мектептерімен байланыстарды одан әрі дамытуға; ББ-ға түлектерге педагогикалық және жаттықтырушылық қызметте жұмыс істеу үшін қажетті құзыреттерді иеленуге мүмкіндік беретін жаңа пәндерді енгізуге байланысты.

Білім беру бағдарламаларының білім алушылары жыл сайын пәндік олимпиадаларда жүлделі орындарға ие болады.

fks4

"Дене шынықтыру және спорт", "Бастапқы әскери дайындық" білім беру бағдарламаларының түлектері келесі бағыттар бойынша жұмыс істей алады:

• Білім беру қызметі
  • Бапкерлік қызмет